Click here to return to Lancaster County's website
Court Schedule
| Court Schedule | Room Assignments | Master Calendar | Home
Wednesday, April 23, 2014
 
Business
9 AM - 5 PMChambers 1Judge James Cullen

TimeCase CaptionCase IDEvent TypeCourt OfficialAttorneys
Courtroom 1:
Guilty Pleas (Limit of 10) Judge James P Cullen 9:00 AM - 12:00 PM
Bench Warrant and Probation/Parole Violation Hearings Judge James P Cullen 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 12 PMList Event Guilty Plea Judge James P Cullen  
1:30 PM - 5 PMList Event Probation/Parole Violation Hearing Judge James P Cullen, 9  
1:30 PM - 5 PMComm. v. Gonzalez-Valles, Michelle*LCP 14-1706 CP-36-CR-0001112-2013 Bail Piece Hearing Judge James P Cullen Travis Scott Anderson,
Assistant District Attorney 
1:30 PM - 5 PMList Event Bench Warrant Hearing Judge James P Cullen  
1:30 PM - 1:45 PMState of New Jersey v. Richardson, Anthony Jerome II *LCP 14-1584 CP-36-MD-0000317-2014 Waiver of Extradition Judge James P Cullen DISTRICT ATTORNEY,
Assistant District Attorney

PUBLIC DEFENDER,
Defendant Attorney 
1:30 PM - 1:45 PMState of Maryland v. Hegeman, Jacqueline Corr *LCP 14-1642 CP-36-MD-0000318-2014 Waiver of Extradition Judge James P Cullen PUBLIC DEFENDER,
Defendant Attorney 
Courtroom 2:
Protection from Abuse - ICC/PV /Attorney Cases Judge Leonard G Brown 9:00 AM - 12:00 PM
Protection From Abuse Court Judge Leonard G Brown 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 12 PMList Event Protection from Abuse - ICC/PV /Attorney Cases Judge Leonard G Brown  
1 PM - 5 PMList Event Protection From Abuse Hearings  Judge Leonard G Brown  
Courtroom 3:
Guilty Pleas (Limit of 15) Judge Howard F Knisely 9:00 AM - 12:00 PM
Guilty Pleas (Limit of 15) Judge Howard F Knisely 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 12 PMList Event Guilty Plea Judge Howard F Knisely  
1:30 PM - 5 PMList Event Guilty Plea Judge Howard F Knisely  
Courtroom 4:
Criminal Trials Judge Margaret C Miller 9:00 AM - 12:00 PM
Mental Health Court Judge Margaret C Miller 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 5 PMComm. v. Obuamah, Daniel N. CP-36-CR-0001346-2013 Jury Trial Judge Margaret C Miller Maria Ana Cusick,
District Attorney

Christine Leigh Wilson,
District Attorney

Roger Cruz Renteria,
Defendant Attorney 
1:30 PM - 5 PMComm. v. Forbes, Alicia Louise ( WALK IN ) CP-36-CR-0005759-2012 Guilty Plea Judge Margaret C Miller DEB GREATHOUSE,
District Attorney

ANNE GIBSON,
Defendant Attorney 
Courtroom 5:
Summary Court Judge Jeffery D Wright 9:00 AM - 12:00 PM
Summary Court Judge Jeffery D Wright 1:30 PM - 5:00 PM
1:30 PM - 1:45 PMComm. v. Fulton, Jeremy James *LCP 14-0977 CP-36-CR-0004243-2008 Probation/Parole Violation Hearing Judge Jeffery D Wright DISTRICT ATTORNEY,
Assistant District Attorney

pHILLIP MICHAEL,
Defendant Attorney 
Courtroom 6:
Open Scheduling Judge Jay J Hoberg 9:00 AM - 5:00 PM
9 AM - 12 PMINVOLUNTARY TERMINATION OF PARENTAL RIGHTS & ADOPTION OR-2013-1478 Involuntary Termination of Parental Rights Judge Jay J Hoberg PAMELA J. BRENEMAN ,
Mother's Attorney

SUSAN YOUNG NICHOLAS,
Plaintiff Attorney

HEATHER MUMMA HARNER,
Defendant Attorney 
1:30 PM - 2 PMMINOR'S COMPROMISE OR-2014-0584 Minor's Compromise Hearing Judge Jay J Hoberg CHARLES S. COOPER,
Plaintiff Attorney

JOAN D. DALY,
Defendant Attorney 
2 PM - 2:30 PMADULT ADOPTION  OR-2014-0752 Adult Adoption Judge Jay J Hoberg MICHELLE E. GOLDSTEIN,
Plaintiff Attorney 
Courtroom 7:
Juvenile Delinquency Judge Christopher A. Hackman 9:00 AM - 5:00 PM
Courtroom 8:
Criminal Trials Judge Dennis E Reinaker 9:00 AM - 5:00 PM
8:45 AM - 9 AMComm. v. Fannin, John ( WALK IN ) CP-36-CR-0003455-2013 Guilty Plea Judge Dennis E Reinaker Rebecca Snyder Franz,
Assistant District Attorney

Heather Lynn Adams,
Defendant Attorney 
Courtroom 9:
Support Appeals Judge David R Workman 9:00 AM - 12:00 PM
Open Scheduling Judge David R Workman 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 12 PMEric Pilsner - *LCP DOMESTIC RELATIONS Bench Warrant Hearing Judge David R Workman JACOB LAUSER,
Defendant Attorney 
Courtroom 10:
Civil Trials Judge Donald R. Totaro 9:00 AM - 5:00 PM
Courtroom 11:
Family Business Court-Letters D, E, F & G Judge Leslie Gorbey 9:00 AM - 9:30 AM
PFA Petition Hearings Judge Leslie Gorbey 3:00 PM - 4:00 PM
Courtroom 12:
Judicial Block Judge David L Ashworth 9:00 AM - 12:00 PM
Judicial Block Judge David L Ashworth 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 9:30 AMComm. v. Fisher, Jacob*LCP 13-5602 CP-36-CR-0001432-1995 Sentencing Judge David L Ashworth JAMES REEDER,
Plaintiff Attorney

Stephen William Grosh,
Defendant Attorney 
9:30 AM - 10 AMComm. v. Butt, Douglas*LCP 14-0182 CP-36-CR-0001420-2001ETAL Sentencing Judge David L Ashworth DISTRICT ATTORNEY,
Plaintiff Attorney

DANIEL STRASZYNSKI,
Defendant Attorney 
10 AM - 10:30 AMComm. v. Weis, Joshua Michael*LCP 13-4561 CP-36-CR-0004887-2013ETAL Sentencing Judge David L Ashworth Todd Everett Brown,
District Attorney

Christopher J. Lechner,
Assistant District Attorney

Osvaldo Espinosa,
Defendant Attorney 
Courtroom A:
Juror Orientation Judge David R Workman 7:30 AM - 9:00 AM
Courtroom B:
Children and Youth Master Hearings Children and Youth Master Christina M Parsons 9:00 AM - 12:00 PM
Location To Be Announced - FJ6:
Open Scheduling Judge Merrill M Spahn, Jr 9:00 AM - 5:00 PM
9 AM - 5 PMCONTINUED - (DIV) THOMAS C ANDERSON VS AMY L ANDERSON CI-13-05936 Custody Hearing Judge Merrill M Spahn, Jr JEFFREY S SHANK,
Plaintiff Attorney

ELAINE G. UGOLNIK,
Defendant Attorney 
Hearing Room #221:
Arbitration   9:00 AM - 5:00 PM
8:45 AM - 5 PMChr. Matthew J. Creme, Jr-299-3726, Arb. John Markel-684-4422, Arb. Andrew Dincher-617-7832  Arbitration Panel   
9 AM - 11 AM(CHANGE BY COURT ORDER) JEAN D. MARCELLUS & UNIDE MONTAS, h/w VS DENETTE A SELLERS CI-12-17610 Arbitration Hearing  JEFFREY P. PAUL,
Plaintiff Attorney

JASON P. McNICHOLL,
Defendant Attorney 
1 PM - 5 PMELIZABETH MALLIN VS NICOLE & SCOTT PERSUN CI-11-04502 Arbitration Hearing  MICHAEL P. McDONALD,
Plaintiff Attorney

KEVIN D. RAUCH,
Defendant Attorney 
Hearing Room #222:
Arbitration   9:00 AM - 5:00 PM
8:45 AM - 5 PMChr. Samuel M. Mecum-393-0671, Arb. Joyce Nettke-371-5004, Arb. Tristan Herschaft-209-3132  Arbitration Panel   
9 AM - 12 PMCOOPER BOOTH WHOLESALE CO LP VS JAMES SANDERS CI-10-02379 Arbitration Hearing  MATTHEW M. HENNESY,
Plaintiff Attorney

PRO SE,
Defendant Attorney 
1 PM - 3 PMPPL ELECTRIC UTILITIES CORP VS KYLE J. HAUN & APRIL L. HAUN aka April L. Appel CI-11-08972 Arbitration Hearing  ANTHONY P. KRZYWICKI,
Plaintiff Attorney

MICHAEL D. HESS,
Defendant Attorney 
3 PM - 4 PMDISCOVER BANK VS MICHELLE A. WALKER CI-13-09261 Arbitration Hearing  MICHAEL J. DOUGHERTY,
Plaintiff Attorney

PRO SE,
Defendant Attorney 
4 PM - 5 PMSTATE FARM MUTUAL AUTO INS CO VS JOMARIE ANGIER CI-13-01826 Arbitration Hearing  MICHAEL J. DOUGHERTY,
Plaintiff Attorney

MICHAEL B. SCHEIB,
Defendant Attorney 
Conference Room 302:
Custody Conferences Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO 9:00 AM - 12:00 PM
Custody Conferences Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 10 AM(CUST) BRITTANY SHAUB VS SHANE KENDIG CI-14-00257 Custody Follow-Up Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO  
10 AM - 11 AM(CUST) KRYSTINA SPEECE VS GREGORY KNIGHT CI-08-14512 Custody Modification Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO  
11 AM - 12 PM(CUST) EDWARD J GROVE JR VS KELLY ALBRIGHT CI-10-11974 Custody Modification Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO NICHOLAS ERMOLOVICH,
Plaintiff Attorney

NATHAN SAXTON,
Defendant Attorney 
1:30 PM - 2:30 PM(CUST) GAIL L CLINTON VS DANIEL WALTEMYER CI-13-08445 Custody Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO RANDALL K MILLER,
Plaintiff Attorney 
2:30 PM - 3:30 PM(CUST) ERICA L HEBBE VS JOHN P BUTERBAUGH CI-13-09346 Custody Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO JANSEN M HONBERGER,
Plaintiff Attorney 
3:30 PM - 4:30 PM(CUST) JONAIRA CINTRON VS ANTHONY GREGGS CI-10-03173 Custody Modification Conference Custody Conference Officer Jeanne M Millhouse CCO  
Conference Room 305:
Custody Conferences Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO 9:00 AM - 12:00 PM
Custody Conferences Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO 1:30 PM - 5:00 PM
9 AM - 10 AM(D/C) HEATHER LYNN HUBER VS SCOTT EDWIN HUBER CI-13-11406 Custody Follow-Up Conference Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO MICHAEL V MARINARO,
Plaintiff Attorney

ROBERT M. GOING,
Defendant Attorney 
10 AM - 11 AM(CUS) JAMES A MCDEVITT VS TRASHA L MCDEVITT CI-09-05479 Custody Follow-Up Conference Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO MICHAEL J. ROSTOLSKY,
Plaintiff Attorney

PATRICIA L. DUNLEVY,
Defendant Attorney 
11 AM - 12 PM(CUST) FRANCISCO ROSADO JR VS CHRISTINE A ROSADO CI-13-00635 Custody Follow-Up Conference Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO JACOB R LAUSER,
Plaintiff Attorney

SHAWNEE SOTO-ORTIZ,
Defendant Attorney 
1:30 PM - 2:30 PM(CUST) DAVID E WILLIAMS VS ERMA JANE WILLIAMS CI-14-01833 Custody Conference Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO JESSICA S HOSENPUD,
Plaintiff Attorney 
2:30 PM - 3:30 PM(CUST) TRACEY S FOX VS KYLE L JONES CI-12-19185 Custody Follow-Up Conference Custody Conference Officer Penn B Glazier CCO KURT GARDNER,
Plaintiff Attorney

ROBERT GOING JR,
Defendant Attorney 
Conference Room 306:
Custody Conferences Custody Conference Officer Daneen L Miller-Smith CCO 9:00 AM - 12:00 PM
Custody Conferences Custody Conference Officer Daneen L Miller-Smith CCO 1:30 PM - 3:30 PM
1:30 PM - 2:30 PM(CUST) SHANE M COMP VS STEPHANIE CIRILLO CI-05-07760 Custody Modification Conference Custody Conference Officer Daneen L Miller-Smith CCO BARRY G. GOLDMAN,
Plaintiff Attorney

MELISSA MONTGOMERY ESQ,
Defendant Attorney 
Chambers 1:
Business Judge James Cullen 9:00 AM - 5:00 PM
Chambers 2:
Pretrial  Judge Joseph Madenspacher 9:00 AM - 5:00 PM
Magisterial District Court 02-1-01 (Lancaster):
Preliminary Block Hearing Magisterial District Judge John C Winters 1:30 PM - 5:00 PM
Magisterial District Court 02-2-01 (Lancaster):
Preliminary Block Hearing Magisterial District Judge Kelly S Ballentine 1:30 PM - 5:00 PM
Magisterial District Court 02-2-04 (Lancaster):
Preliminary Block Hearing Magisterial District Judge Janice Jimenez 9:00 AM - 12:00 PM
Magisterial District Court 02-3-02 (East Lampeter):
Preliminary Block Hearing Magisterial District Judge B. Denise Commins 9:00 AM - 12:00 PM
footer rule image Click here to return to Lancaster County's website footer rule image
Return to Lancaster County Court of Common Pleas Website